Jeśli w branży technologicznej, takiej jak budownictwo, jakieś rozwiązanie przez dłuższy czas zyskuje na popularności, to najpewniej dzieje się tak ze względu na pragmatyzm inwestorów. Coraz częstsze wykorzystywanie więźby dachowej prefabrykowanej jest dobrym potwierdzeniem tej zasady. Względy ekonomiczne i logistyka wręcz wymuszają na budowniczych sięganie po coraz to nowocześniejsze rozwiązania.
Co przemawia na korzyść więźby prefabrykowanej?
Tradycyjne budownictwo
Tradycyjnym sposobem tworzenia zadaszenia konstrukcji jest praca ekipy ciesielskiej. Ta wchodzi na plac budowy i tam, w ciągu paru tygodni, tworzy dach od zera. Ten najbardziej dzisiaj popularny sposób ma niestety dwa spore mankamenty. Po pierwsze – materiał trzymany jest przez cały okres trwania prac na miejscu budowy. Jest wówczas narażony na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Po drugie – ekipa bazuje na pracy ludzkich rąk i prostych narzędzi, która dodatkowo odbywa się niekiedy w niesprzyjających warunkach. Ma to wpływ na niższą dokładność wykonania elementów. Przy prostych konstrukcjach nie ma to tak wielkiego znaczenia, jednakże wraz ze wzrostem skomplikowania projektu, wzrasta także zapotrzebowanie na dokładność obróbki jego elementów. Na blogu zamieściliśmy ostatnio wpis o naszej realizacji prefabrykowanej konstrukcji dachowej, w którym pokazujemy skomplikowaną więźbę, wykonaną z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Więźba prefabrykowana – dokładność wykonania
Alternatywą dla pracy ekipy ciesielskiej jest tworzenie dachu z materiałów prefabrykowanych. Te są przygotowywane w specjalistycznych fabrykach, przy pomocy centrów obróbczych CNC, z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. W ten sposób przygotowane elementy są dostarczane na plac budowy. Ekipie na miejscu zostaje jedynie złożenie wszystkiego w całość.
Jak długo stawia się dach?
Tradycyjna metoda wykonania więźby dachowej potrafi pochłonąć nawet parę tygodni. Im bardziej złożony projekt, tym więcej czasu zajmuje jego finalizacja. Dachy prefabrykowane, w przypadku niewielkich konstrukcji, potrafią stanąć w przeciągu jednego lub dwóch dni roboczych. Większe konstrukcje pochłaniają także niewiele więcej czasu, zamykając się w tydzień lub dwa. Co ciekawe, w przypadku prefabrykacji stopień skomplikowania projektu nie zawsze musi znacząco wydłużać czas potrzebny na obrabianie elementów. Maszyny sterowane komputerowo w podobnym tempie opracowują partię elementów jednakowych, jak i elementów unikatowych. Sprawia to, że prefabrykacja opłaca się tym bardziej, im bardziej skomplikowany jest projekt.
W prefabrykacji nie liczy się ilość, a jakość.
Drewno używane do prefabrykacji elementów konstrukcji jest wysokiej jakości klejonym materiałem drewnianym. Suszone do wilgotności 15-18%, strugane czterostronnie i obrabiane cyfrowo, zachowuje wymiary, nie skręca się ani nie kurczy lub pęka. Ponadto, dzięki procesowi klejenia, ma wyższą wytrzymałość dla tych samych przekrojów, co pozwala zmniejszyć jego ilość potrzebną do wykonania danego projektu.
Optymalizacja kosztów budowy
Na wykonanie tej samej konstrukcji potrzeba ok. 30% mniej drewna prefabrykowanego niż przy pracy w tradycyjny sposób. Niższa waga konstrukcji pozwala ograniczyć ilość potrzebnych podpór i wzmocnień przy zachowaniu tej samej wytrzymałości. Pomimo częstej konieczności zastosowania dźwigu, koszty montażu są niższe od zatrudnienia ekipy ciesielskiej, ze względu na drastyczne skrócenie czasu pracy. Przy składaniu gotowych elementów mniejsza jest też możliwość nieprzewidzianych problemów i przesunięć w terminach. Praca jest także mniej zależna od warunków atmosferycznych panujących na budowie.
To tylko niektóre z powodów, dla których i my polecamy swoim klientom oparcie projektu o prefabrykaty. Zapraszamy do kontaktu.