Technologia drewna klejonego ma już przeszło 100 lat historii a mimo to, w Polsce nadal uważana jest za niszową. Nastawienie do drewna klejonego krzyżowo (CLT) zmienia się w kraju, ale nadal daleko nam do Skandynawii i zachodniej europy. To do czego możemy dążyć pokazuje np. stojący od niedawna najwyższy na świecie drewniany budynek – norweski Mjøstårnet.
Czym jest CLT – Drewno Klejone Krzyżowo?
Drewno klejone – Glued Laminated Timber – to technologia z ponad stuletnią tradycją. CLT będące częścią tej kategorii jest znacznie młodsze i zostało wprowadzone dopiero w latach 90-tych XX wieku. CLT, czyli krzyżowo klejone drewno to materiał składający się z co najmniej 3 warstw drewna lub materiału drewnopochodnego, w którym co najmniej trzy warstwy są do siebie prostopadłe. W praktyce wykorzystuje się sklejki złożone z 3, 5 i 7 warstw. Najczęściej oferowane płyty mają grubość między 100mm a 220mm.
Jak powstaje CLT?
CLT powstaje z wielu ułożonych obok siebie desek, sklejonych i poukładanych w prostopadłe do siebie warstwy. Klejenie materiału odbywa się najczęściej przy zastosowaniu klejów melaminowych MUF, lub Poliuretanowych PUR. Oba rodzaje są od lat wykorzystywane w przemyśle i spełniają normy bezpieczeństwa w produkcji, użytkowaniu oraz w trakcie pożaru. Podczas produkcji wykorzystuje się prasy hydrauliczne i próżniowe dostarczające odpowiedniej siły nacisku dla trwałego połączenia adhezyjnego. W ten sposób tworzy się wykorzystywane na budowie płyty lub tarcze służące jako materiał powierzchniowy. CLT jest idealne do tego typu zastosowań ze względu na sztywność, ognioodporność oraz wartości termoizolacyjne i estetyczną powierzchnię nie wymagającą dodatkowego wykończenia.
Prawie 100-metrowy budynek w technologii CLT!
W marcu 2019 roku w Brumunddal w Norwegii oddano do użytku 18-piętrowy budynek zbudowany w technologii CLT. Osiągnął on 85.4 m wysokości i zdeklasował poprzedniego rekordzistę z Kanady o 30 metrów. Autor, firma Moelven, postanowił pokazać możliwości wykorzystania drewna jako budulca nie tylko ekologicznego, ale i zdolnego konkurować ze stalą i betonem przy powstawaniu dużych konstrukcji. W Mjøstårnet z drewna powstały nie tylko elewacje i elementy nośne. Drewniane są też szyby wind! Co warte zaznaczenia, prawie cały potrzebny materiał pochodzący z ok. 12 tys. drzew został pozyskany z lasu w obrębie 50 km od miejsca budowy. To znacząco zmniejszyło koszty transportu i ślad węglowy budynku. Inwestor planuje posadzić dwa drzewa na miejsce każdego jednego wyciętego w związku z budową.
Brock Commons Tallwood House
Do niedawna najwyższym drewnianym budynkiem był akademik Uniwersytetu Kolumbii Brytyjeskiej w Vancouver. Brock Commons Tallwood House powstał z drewna i betonu. Drewniane rusztowanie i osadzone na nim drewniane ściany wspierane są przez dwa betonowe filary nadające konstrukcji pożądaną sztywność i wytrzymałość. Budynek osiąga 53 metry wysokości a na jego 18 piętrach znajdują się pokoje dla 400 studentów. Złożenie prefabrykowanych drewnianych elementów w całość trwało jedyne 70 dni, czyli o całe cztery miesiące krócej niż przewidywał harmonogram budowy. To pokazuje jeszcze jedną przewagę drewna nad stalą i betonem. Lekkie, prefabrykowane elementy konstrukcji wymagają znacznie mniejszej obsługi na placu budowy. Są też wykonane z wysoką precyzją dzięki zastosowaniu maszyn CNC. To wszystko skraca czas pracy, zmniejsza potrzebną na budowie załogę oraz ogranicza potrzebę wykorzystania ciężkiego sprzętu.
O niesamowitych możliwościach CLT będziemy pisać jeszcze w kolejnych wpisach, a już teraz zapraszamy do zapoznania się z ofertą Modulam, w której oferujemy również materiały wykonane w tej technologii.