Drewno konstrukcyjne klejone na mikrowczepy (KVH) i klejone warstwowo (BSH)

Współczesna budowa obiektów z wykorzystaniem drewna konstrukcyjnego wymaga przestrzegania rygorystycznych norm jakości, które muszą być potwierdzone certyfikatami CE oraz deklaracjami właściwości użytkowych. Innymi słowy, kluczowe jest stosowanie drewna o wysokiej i sprawdzonej jakości.

Jednocześnie coraz śmielsze projekty architektoniczne sprawiają, że konieczne staje się wykorzystanie elementów o dużej rozpiętości, wysokiej wytrzymałości i znacznej nośności. Na te potrzeby odpowiadają dwa produkty: drewno klejone na mikrowczepy, znane na rynku jako drewno KVH, oraz drewno klejone warstwowo, określane czasem mianem drewna BSH. Oba te skróty pochodzą od niemieckich nazw. W dalszej części omówimy ich właściwości, budowę oraz sposób zastosowania.

W Modulam specjalizujemy się przede wszystkim w sprzedaży oraz projektowaniu konstrukcji z wykorzystaniem drewna klejonego, takiego jak KVH i BSH, które idealnie odpowiadają współczesnym wymaganiom budowlanym. Wysokiej jakości materiały sprowadzamy od czołowych producentów z Europy, co gwarantuje ich trwałość i niezawodność. Oferujemy kompleksowe usługi projektowe, obejmujące nawet najbardziej skomplikowane konstrukcje, a także zapewniamy dodatkowy nadzór nad ich profesjonalnym montażem. Dzięki zastosowaniu certyfikowanego drewna możemy realizować odważne i nowoczesne projekty na najwyższym poziomie.

Drewno klejone na mikrowczepy (tzw. KVH) — charakterystyka i zalety

W rzeczywistości skrót KVH na rynku niemieckim odnosi się do szerszego asortymentu niż tylko drewno klejone na mikrowczepy. Jednak w świadomości polskich klientów, a często również projektantów i wykonawców, określenie to jest używane w kontekście elementów drewnianych, które są suszone, certyfikowane oraz klejone wzdłuż swojej długości za pomocą mikrowczepów (złączy palczastych).

Dzięki zastosowanej technologii produkcji, drewno KVH cechuje się powtarzalną jakością, określoną wytrzymałością oraz niskim poziomem wilgotności. Proces klejenia wzdłużnego pozwala na lepsze wykorzystanie drewna poprzez eliminację wad oraz łączenie wyłącznie zdrowych elementów. Umożliwia to także produkcję suchych elementów o długości znacznie przekraczającej możliwości tradycyjnego drewna tartacznego, które jest ograniczone wielkością suszarni (zwykle około 5-6 metrów).

Drewno KVH najczęściej występuje w długościach transportowych, takich jak 12,0 lub 13,5 metra, co dodatkowo zwiększa jego wszechstronność w zastosowaniach budowlanych.

Należy pamiętać, że drewno KVH występuje w przekrojach odpowiadających przekrojom drewna litego, co oznacza, że nie można uzyskać większych belek niż te, które można wyprodukować w warunkach tartacznych. Maksymalne dostępne przekroje poprzeczne to szerokość 16 cm i wysokość do 28 cm.

W praktyce elementy o jakości wizualnej (pozbawione spękań, sęków czy sinizny) są bardzo trudno dostępne. Proces produkcji drewna KVH ma charakter przemysłowy, co sprawia, że najczęściej dostępne elementy są jakości przemysłowej. Warto jednak podkreślić, że nie wpływa to na ich wytrzymałość – zmienia jedynie ich estetyczne właściwości.

Zaleca się aby stosować drewno klejone na mikrowczepy w konstrukcjach, w których efekt wizualny nie stoi na pierwszym miejscu a wręcz w takich, w których elementy pełnią rolę tylko konstrukcyjną, najlepiej zakrytą przez warstwy elewacyjne i wykończeniowe.

Drewno konstrukcyjne KVH stosuje się m.in. przy budowie:

  • ścian domów szkieletowych,
  • ścian i dachów wiat garażowych,
  • dachów tradycyjnych i więźb,
  • obiektów małej architektury ogrodowej,
  • nośnych elementów tarasów.

Drewno konstrukcyjne klejone warstwowo BSH

Produkty BSH bez wątpienia należą do materiałów z najwyższej półki — głównie dzięki swojej wyjątkowej wytrzymałości. Znajdują zastosowanie w wielu wymagających projektach, gdzie priorytetem jest właśnie wytrzymałość całej konstrukcji. Podobnie jak KVH, materiał BSH również poddaje się procesowi suszenia w odpowiednich warunkach, a następnie strugania i docinania pod konkretne wymiary.

W tym przypadku drewno konstrukcyjne BSH wyróżnia się tym, że poszczególne warstwy desek są ze sobą łączone z wykorzystaniem przeźroczystego kleju melaminowego lub poliuretanowego. Dzięki tej technologii materiał osiąga znacznie lepsze właściwości wytrzymałościowe niż KVH i można z niego stworzyć elementy o jeszcze większych przekrojach. Nowoczesne konstrukcje z BSH osiągają imponujące długości — nawet 50 metrów.

Materiał znajduje szerokie zastosowanie przy budowie obiektów wielkopowierzchniowych ze względu na swój przekrój i długość. Z uwagi na atrakcyjny wygląd bardzo często zostaje uwzględniany także w projektach budynków mieszkalnych.

Wysoka jakość drewna klejonego BSH i KVH w dobrej cenie

W Modulam zajmujemy się dostawą materiałów z drewna konstrukcyjnego KVH i BSH — niezależnie od wielkości zamówienia. Nasza oferta charakteryzuje się konkurencyjną ceną, zachowując przy tym gwarancję wysokiej jakości towaru.

Do dyspozycji naszych klientów mamy nie tylko surowce, ale także gotowe elementy budowlane — docięte pod wymogi techniczne konkretnej inwestycji. Zajmujemy się również projektowaniem i stawianiem konstrukcji drewnianych, w tym realizacji wielkopowierzchniowych.